Дітям про найдрібніших: мікроби

Мікроби – це найменші живі, переважно одноклітинні організми, які можна розгледіти лише через дуже точний мікроскоп. Їх настільки малий, що вимірюється в мікрометрів (1 мкм = 1/1000 мм) або навіть нанометрах (1 нм = 1/1000 мкм).

Види Мікробів

Незліченну різноманіття видів мікроорганізмів вражає. Мікроби – це коротка назва сотень їх самих різних типів. Вони відрізняються між собою зовнішнім виглядом, будовою, умовами життя, здатністю до розмноження. Розрізняють неклітинні, багатоклітинні і одноклітинні мікроби. Фото з їх візуалізацією допомагають з легкістю відносити кожну особину до того чи іншого виду. Класифікація мікробів:

  • бактерії;
  • віруси;
  • фаги;
  • гриби;
  • мікроводорості;
  • найпростіші;
  • дріжджі.

Бактерії

Бактерії — це найпоширеніша група організмів. Вони складаються лише з однієї клітини. Мікроби живуть всюди – в повітрі, в воді, в камінні, у ґрунті. Наприклад, в 1 г ґрунту міститься близько 40 млн бактеріальних клітин.

Більшість бактерій дуже малі, зазвичай тільки 0,5—5,0 мкм у своєму найбільшому розмірі, хоча гігантські бактерії, такі як Thiomargarita namibiensis та Epulopiscium fishelsoni, можуть виростати до 0,5 мм у розмірі та бути видимими неозброєним оком.

Типові форми бактеріальних клітин. За матеріалами Вікіпедії

Людське тіло населене трильйонами різних бактерій. Сумарна вага бактерій в дорослій людині може досягати 4 кг, причому 3/4 з них проживають у нашому кишечнику. Решта чудово себе почувають в сечостатевій системі, на поверхні шкіри і слизових. Цікаво, що тіло дитини заселяється мікроорганізмами вже в процесі його народження, а до 10 років кишкова мікрофлора вже повністю сформована. Деякі мікроби для дітей вкрай небезпечні, тому перший рік життя гігієна тіла дитини повинна бути дуже ретельною. Проте існують бактерії, які життєво необхідні для нормального функціонування нашого організму.

Користь Бактерій Для Людини:

  • За допомогою ентеробактерій організмом освоюються вітаміни групи В, С, К, нікотинова і фолієва кислота.
  • Допомагають переварити нерасщепленную їжу.
  • Підтримують іонний і водно-сольовий обмін.
  • Стримують ріст патогенних мікроорганізмів.
  • Сприяють підтримці імунітету.
  • Розвивають лімфоїдний апарат.
  • Знижують чутливість стінок кишечника до канцерогенним продуктів.
  • Підвищують вірусостійкості.
  • Активно беруть участь в тепловому балансі.
  • Біфідобактерії – натуральне антигістамінний засіб, що пригнічує алергічні реакції в організмі.  Вони надають антиоксидантний ефект і борються зі зростанням пухлинних клітин, беруть участь у виробленні вітамінів групи В.   Біфідо і лактобактерії сприяють збільшенню відсотка засвоєння людиною заліза, кальцію і вітаміну Д.

Молочнокислі бактерії дуже корисні — вони приймають участь в утворенні кисломолочних продуктів, а також оцту. П’ять найбільш поширених продуктів з кислого молока — кефір, ряжанка, сметана, сир, йогурт.

Бактерії залучають до виробництва інсуліну — життєво важливого для хворих на діабет людей препарату. Їх використовують для виведення складних забруднень з одягу, захисту рослин, виготовлення будматеріалів. А ще деяких бактерій навчили «з’їдати» нафтові плями, таким чином очищуючи океани й моря від нафти, що розлилася з кораблів.

 Віруси

Віруси займають особливе положення серед мікроорганізмів, оскільки вони проявляють ознаки життя лише всередині інфікованих ними живих клітин, а поза — поводяться, як неживі об’єкти. Це надзвичайно багатий і різноманітний світ.

Вруси – це велике співтовариство мікробів, що відрізняється від інших відсутністю як такого клітинної будови. Із розміри незрівнянно менше розмірів бактерій: від 5 до 150 нм. Щоб розгледіти їх, доведеться налаштувати електронний мікроскоп на найвищий рівень точності. Більшість представників вірусних мікроорганізмів складаються тільки з білка і нуклеїнової кислоти (РНК, ДНК).

Деякі мікроби і віруси можуть бути збудниками багатьох важких людських захворювань (грип, гепатит, кір). Крім того, існують види, патогенні для тварин (чума, ящур). Микофаги – віруси грибів. Бактеріофаги – це віруси бактерій, вони живуть практично всюди, де є хоч якесь життя. Деякі фаги мають дуже корисною здатністю руйнувати мікробну клітину, тому часто використовуються при виробництві ліків для профілактики і лікування інфекцій різного типу. 

Гриби

Це особливі мікроорганізми рослинного походження, позбавлені хлорофілу і здатності синтезувати органічні речовини. Більше того, для їх життя потрібні вже готові органічні речовини, тому практично всі вони ростуть на основі з субстратів різного походження. Є деякі патогенні для людини, тварин і рослин, види грибів. Гриби відрізняються від бактерій тим, що їх клітини більш схожі на рослинні, мають ядра і вакуолі. 

Проте гриби не завжди шкідливі, їх численні корисні властивості успішно використовуються виробниками медичних препаратів. Самий ефективний і популярний антибіотик пеніцилін виготовляють на основі грибів з виду пенициллов. Актиноміцети – винятковий вид мікроорганізмів, який має будову і властивості бактерій і спосіб розмноження, аналогічний грибів.

Дріжджі

Це знерухомлені одноклітинні мікроби розміром від 10 до 15 мкм, які можуть мати круглу, овальну, в рідкісних випадках циліндричну і серповидну форму. 

Існують патогенні для людського організму типи. Наприклад, досить поширений рід дріжджів candida сприяє поширенню неприємного захворювання – кандидозу.

Поділіться з друзями:

  • Час читання:3 хв. читання