Спляча, або зачарована красуня – романтична казка Шарла Перро про добро і зло, про чари і кохання, яке їх долає, про принца і принцесу. Читайте кращі казки українською мовою на МегаЗнайка.
Спляча красуня. Шарль Перро
Жили на світі король з королевою. Дітей у них не було, і це їх так засмучувало, так засмучувало, що й сказати не можна.
І ось, нарешті, коли вони зовсім втратили надію, у королеви народилася донька.
Можете собі уявити, який свято влаштували з нагоди її народження, яке безліч гостей запросили у палац, які подарунки приготували!
Але найпочесніші місця за королівським столом були залишені для фей, які в ті часи ще жили подекуди на білому світі. Всі знали, що ці добрі чарівниці, варто їм тільки захотіти, можуть обдарувати новонароджену такими дорогоцінними скарбами, яких не купиш за всі багатства світу. А так як фей було сім, то маленька принцеса повинна була отримати від них не менше семи чудесних дарів.
Перед феями поставили чудові обідні прилади: тарілки з кращого порцеляни, кришталеві кубки та по скриньки з литого золота. У кожному шухлядці лежали ложка, виделка і ножик, теж з чистого золота і притому найтоншої роботи.
І раптом, коли гості сіли за стіл, двері відчинилися, і ввійшла стара фея – восьма за рахунком, – яку забули покликати на свято.
А забули її покликати тому, що вже більше п’ятдесяти років вона не виходила зі своєї вежі, і всі думали, що вона померла.
Король зараз же наказав подати їй прилад. Не минуло й хвилини, як слуги поставили перед старою феєю тарілки з самої тонкої розписної порцеляни й кришталевий кубок.
Але золотого шухлядки з ложкою, виделкою і ножем на її частку не вистачило. Цих шухлядок було приготовлено всього сім – по одному для кожної із семи запрошених фей. Замість золотих старій подали звичайну ложку, звичайну вилку і звичайний ножик.
Стара фея, зрозуміло, дуже образилася. Вона подумала, що король з королевою – нечемні люди і зустрічають її не так шанобливо, як слід було б. Відсунувши від себе тарілку і кубок, вона пробурмотіла крізь зуби якесь прокляття.
На щастя, юна фея, яка сиділа поруч з нею, вчасно почула її бурмотіння. Побоюючись, як би стара не надумала наділити маленьку принцесу чим-небудь дуже неприємним – наприклад, довгим носом або довгим язиком, – вона, трохи тільки гості встали з-за столу, пробралася в дитячу і сховалася там за пологом ліжечка. Юна фея знала, що в суперечці зазвичай перемагає той, за ким залишається останнє слово, і хотіла, щоб її побажання було останнім.
І ось настала сама урочиста хвилина свята: феї увійшли в дитячу і одна за одною стали підносити новонародженої дари, які вони для неї припасли.
Одна з фей побажала, щоб принцеса була прекрасніша всіх на світі. Інша нагородила її ніжним і добрим серцем. Третя сказала, що вона буде рости і цвісти всім на радість. Четверта обіцяла, що принцеса навчиться чудово танцювати, п’ята – що вона співатиме, як соловей, а шоста – що вона буде грати однаково майстерно на всіх музичних інструментах.
Нарешті, черга дійшла до старої феї. Стара нахилилася над ліжечком і, трясучи головою більше від досади, ніж від старості, сказала, що принцеса вколе собі руку веретеном і від цього помре.
Все так і здригнулися, дізнавшись, який страшний подарунок приготувала для маленької принцеси зла чаклунка. Ніхто не міг втриматися від сліз.
І ось тут-то через пологу з’явилася юна фея і голосно сказала:
– Не плачте, королю і королево! Ваша дочка залишиться жива. Правда, я не така сильна, щоб сказане слово зробити невимовним. Принцеса повинна буде, як це не сумно, вколоти собі руку веретеном, але від цього вона не помре, а тільки засне глибоким сном і буде спати цілих сто років, до тих пір, поки її не розбудить прекрасний принц.
Ця обіцянка трохи заспокоїло короля з королевою.
І все ж король вирішив спробувати уберегти принцесу від нещастя, яке передбачила їй стара зла фея. Для цього він під страхом смертної кари заборонив всім своїм підданим прясти пряжу і зберігати у себе в будинку веретена і прядки.
Минуло п’ятнадцять або шістнадцять років. Якось раз король з королевою і дочкою відправилися в один зі своїх заміських палаців.
Принцесі захотілося оглянути древній замок. Бігаючи з кімнати в кімнату, вона, нарешті, дісталася до самого верху палацової вежі.
Там, в тісній комірчині під дахом, сиділа за прядкою якась старенька і спокійнісінько пряла пряжу. Як це не дивно, вона ні від кого ні слова не чула про королівському заборону.
– Що це ви робите, тітонька ? – Запитала принцеса, яка в житті не бачила прядки.
– Пасмо пряжу, дитино моя, – відповіла старенька, навіть не здогадуючись про те, що говорить з принцесою.
– Ах, це дуже красиво! – Сказала принцеса. – Дайте я спробую, чи вийде у мене так само добре, як у вас.
Вона швидко схопила веретено і ледь встигла доторкнутися до нього, як прогноз злої феї виповнилося, принцеса вколола палець і впала замертво.
Перелякана старенька почала кликати на допомогу. Люди збіглися з усіх боків.
Чого тільки вони не робили: бризкали принцесі в обличчя водою, плескали долонями по її долонях, терли віскі запашним оцтом, – все було марно. Принцеса навіть не ворухнулась.
Побігли за королем. Він піднявся в башту, подивився на доньку і відразу зрозумів, що нещастя, якого вони з королевою так побоювалися, не оминуло їх.
Втираючи сльози, наказав він перенести принцесу в найкрасивішу залу палацу і укласти там на постіль, прикрашену срібним і золотим шиттям.
Важко описати словами, як гарна була спляча принцеса. Вона анітрохи не зблідла. Щоки в неї залишалися рожевими, а губи червоними, точно корали.
Правда, очі в неї були щільно закриті, але чути було, що вона тихенько дихає. Стало бути, це і справді був сон, а не смерть.
Король наказав не турбувати принцесу до тих пір, поки не настане час її пробудження.
А добра фея, яка врятувала його дочка від смерті, побажавши їй столітнього сну, була в той час дуже далеко, за дванадцять тисяч миль від замку. Але вона відразу ж дізналася про це нещастя від маленького карлика – скорохода, у якого були семимильні чоботи.
Фея зараз же пустилася в дорогу. Не минуло й години, як її вогненна колісниця, запряжена драконами, вже з’явилася, біля королівського палацу. Король подав їй руку і допоміг зійти з колісниці.
Фея, як могла, постаралася втішити короля і королеву. Але, втішаючи їх, вона в той же час думала про те, як сумно буде принцесі, коли через сто років бідолаха прокинеться в цьому старому замку і не побачить біля себе жодного знайомого обличчя.
Щоб цього не сталося, фея зробила ось що.
Своєю чарівною паличкою вона доторкнулася до всіх, хто був у палаці, крім короля і королеви. А були там придворні дами і кавалери, гувернантки, покоївки, дворецькі, кухарі, поварята, скороходи, солдати палацової варти, пажі і лакеї.
Доторкнулася вона своєю паличкою і до коней на королівській стайні, і до конюхів, які розчісували коням хвости. Доторкнулася до великих дворових псів і до маленької кучерявою собачки на прізвисько Пуфф, яка лежала біля ніг сплячої принцеси.
І зараз же всі, кого торкнулася чарівна паличка феї, заснули. Заснули рівно на сто років, щоб прокинутися разом зі своєю господинею і служити їй, як служили колись. Заснули навіть куріпки і фазани, які присмажувалися на вогні. Заснув вертел, на якому вони крутилися. Заснув вогонь, який їх підсмажував.
І все це трапилося в одну-єдину мить. Феї знають свою справу: помах палички – і готово!
Не заснули тільки король з королевою. Фея навмисне не торкнулася їх своєю чарівною паличкою, тому що у них були справи, які не можна відкласти на сто років.
Втираючи сльози, вони поцілували свою сплячу дочку, попрощалися з нею і тихо вийшли з зали.
Повернувшись до себе в столицю, вони видали указ про те, щоб ніхто не смів наближатися до зачарованого замку.
Втім, і без того до воріт замку неможливо було підійти. Через чверть години навколо його огорожі виросло стільки дерев, великих і маленьких, стільки колючого чагарнику – терну, шипшини, гостролисту, – і все це так тісно переплелося гілками, що ніхто не міг би пробратися крізь таку гущавину. І тільки здалеку, та ще з гори, можна було побачити верхівки старого замку.
Все це фея зробила для того, щоб ні людина, ні звір не потривожили спокою сплячої принцеси.
Минуло сто років. Багато королів і королев змінилося за ці роки. І ось в один прекрасний день син короля, що царював у той час, відправився на полювання. Вдалині, над густим дрімучим лісом, він побачив вежі якогось замку.
– Чий це замок ? Хто в ньому живе? – Запитував він у всіх перехожих, попадалися йому по дорозі.
Але ніхто не міг відповісти толком. Кожен повторював тільки те, що сам чув від інших. Один казав, що це старі руїни, в яких поселилися блукаючі вогники. Інший запевняв, що там водяться дракони і отруйні змії. Але більшість сходилася на тому, що старий замок належить люто велетню – людоїда.
Принц не знав, кому і вірити. Але тут до нього підійшов старий селянин і сказав, кланяючись:
– Добрий принце, півстоліття тому, коли я був так само молодий, як ви зараз, я чув від мого батька, що в цьому замку спить непробудним сном прекрасна принцеса та що спати вона буде ще півстоліття до тих пір, поки благородний і відважний юнак не прийде і не розбудить її.
Можете собі уявити, що відчув принц, коли почув ці слова! Серце у нього в грудях так і загорілося. Він одразу вирішив, що йому-то і випало на долю щастя пробудити від сну прекрасну принцесу. Недовго думаючи, принц смикнув поводи і поскакав туди, де виднілися вежі старого замку.
І ось перед ним зачарований ліс. Принц зіскочив з коня, і зараз же високі товсті дерева, зарості колючого чагарнику – все розступилося, щоб дати йому дорогу. Немов по довгій, прямий алеї, пішов він до воріт замку.
Принц йшов один. Нікому з його свити не вдалося наздогнати його: дерева, пропустивши принца, відразу ж зімкнулися за його спиною, а кущі знову переплелися гілками. Це могло б налякати кого завгодно, але принц був молодий і сміливий. До того ж йому так хотілося розбудити прекрасну принцесу, що він і думати забув про будь-якої небезпеки.
Ще сотня кроків – і він опинився на просторому подвір’ї перед замком. Принц подивився праворуч, ліворуч, і кров похолола у нього в жилах. Навколо нього лежали, сиділи, стояли, притулившись до стіни, якісь люди в старовинному одязі. Всі вони були нерухомі, як мертві.
Але, вдивившись в червоні, лискучі особи придверних, принц зрозумів, що вони зовсім не померли, а просто сплять. У руках у них були кубки, а в кубках ще не висохла вино. Повинно бути, сон застиг їх в ту хвилину, коли вони збиралися осушити чаші до дна.
Принц минув великий двір, вимощений мармуровими плитами, піднявся сходами і ввійшов у першу кімнату. Там, вишикувавшись в ряд і спершись на свої алебарди, хропли щосили воїни палацової варти.
Він пройшов цілий ряд багато прибраних покоїв. У кожному з них уздовж стін і навколо столів принц бачив безліч виряджених дам і нарядних кавалерів. Всі вони теж міцно спали, хто стоячи, хто сидячи.
І ось перед ним, нарешті, кімната з позолоченими стінами і позолоченим стелею. Він увійшов і зупинився.
На ліжку, полог якого був відкинутий, спочивала прекрасна юна принцеса років п’ятнадцяти – шістнадцяти (якщо не рахувати того сторіччя, яке вона проспала ).
Принц мимоволі заплющив очі: краса її так сяяла, що навіть золото навколо неї здавалося тьмяним і блідим, Він тихо наблизився і опустився перед нею на коліна. У цю саму мить годину, призначений доброю феєю, пробив. Принцеса прокинулася, відкрила очі і поглянула на свого рятівника.
– Ах, це ви, принц ? – Сказала вона. – Нарешті! Довго ж ви змусили чекати себе…
Не встигла вона договорити ці слова, як усе навколо прокинулося. Перша подала голос маленька собачка на прізвисько Пуфф, яка лежала біля ніг принцеси. Вона дзвінко задзявкав, побачивши незнайому людину, і з двору їй відповіли хрипким гавкотом сторожові пси. Заіржали в стайні коні, заворкотали голуби під дахом. Вогонь в печі затріщав що було сечі, і фазани, яких поварята не встигли досмажити сто років тому, зарум’янилися в одну хвилину.
Слуги під наглядом дворецького вже накривали на стіл в дзеркальній їдальні. А придворні дами в очікуванні сніданку поправляли розпатлане за сто років локони і посміхалися своїм заспаним кавалерам. У кімнаті палацової варти воїни знову зайнялися своєю звичайною справою – затупали каблуками і загриміли зброєю. А придверні, що сиділи біля входу в палац, нарешті осушили кубки і знову наповнили їх добрим вином, яке за сто років стало, звичайно, старше і краще. Весь замок від прапора на вежі до винного льоху ожив і зашумів.
А принц і принцеса нічого не чули. Вони дивилися один на одного і не могли надивитися. Принцеса забула, що нічого не їла вже ціле століття, та й принц не згадував про те, що у нього з ранку не було в роті макової росинки. Вони розмовляли цілих чотири години і не встигли сказати навіть половини того, що хотіли.
Але всі інші не були закохані і тому вмирали від голоду.
Нарешті старша фрейліна, якої хотілося їсти так само сильно, як і всім іншим, що не витерпіла і доповіла принцесі, що сніданок поданий.
Принц подав руку своїй нареченій і повів її до їдальні. Принцеса була чудово одягнена і з задоволенням поглядала на себе в дзеркала, а закоханий принц, зрозуміло, ні слова не сказав їй про те, що фасон її сукні вийшов з моди принаймні сто років тому і що такі рукави і коміри не носять з часів його прапрабабусі.
Втім, і в старомодному платті вона була краще за всіх на світі.
Наречений з нареченою сіли за стіл. Найбільш знатні кавалери подавали їм різні страви старовинної кухні. А скрипки і гобої грали для них чарівні, давно забуті пісні минулого століття.
Придворний поет щойно склав нову, хоча трохи старомодну пісеньку про прекрасну принцесу, яка сто років проспала в зачарованому лісі. Пісня дуже сподобалася тим, хто її чув, і з тих пір її стали співати всі від малого до великого – від поварят до королів.
А хто не вмів співати пісні, той розповідав казку. Казка ця переходила з уст в уста і дійшла, нарешті, до нас з вами.