Морські ссавці. Різновиди морських ссавців. Всесвітній день кита

У третю неділю лютого відзначається Всесвітній День захисту морських ссавців або День китів, щоб нагадати нам, що навіть найсильніші і розумні тварини на землі потребують захисту. Ця екологічна дата вважається днем захисту не лише китів, але й усіх морських ссавців: дельфінів, тюленів, морських котиків і різних інших живих істот, що мешкають в морях і океанах нашої планети.

Історія Всесвітнього дня китів

Щорічне свято, Всесвітній день китів, було засноване в Мауї, Гаваї, в 1980 році на честь горбатих китів, які плавають біля узбережжя цього тропічного острова. Цей день був започаткований Грегом Кауфманом, засновником Фонду тихоокеанських китів, щоб привернути увагу до загрози вимирання, з якою стикаються горбаті кити.

Ці чудові створіння стали головною вітриною фестивалю китів Мауї. Щороку натовпи людей стікаються на острів, щоб приєднатися до безкоштовного цілоденного заходу, організованого Pacific Whale Foundation. Веселощі починаються з параду, включно з кораблями, костюмованими персонажами та дитячими заходами, а також музикою від гавайських та міжнародних зірок.

Але День китів — це не лише ті горбані, які живуть на Гаваях. Кити населяють усі океани Землі, і, на жаль, сьогодні океани не такі здорові, як колись.

Хто такі морські ссавці?

Більшість людей почувши фразу «морські савці» згадують про китів і дельфінів. Проте категорія морських ссавців охоплює декілька поліфілетичних груп тварин. Це китоподібні – кити, дельфіни і морські свині, сирени – ламантини і дюгоні, ластоногі – справжні тюлені, вухаті тюлені і моржі, два види видр – американська видра і калан, та білий ведмідь.

Морські ссавці — група водних і напівводних ссавців, що постійно або тимчасово мешкають у морській воді, або залежать від неї для отримання їжі.

Як і в інших савців, їх тіло вкрите шерстю. Так-так! Ви не помилилися, саме шерстю.  Наприклад, новонароджені дельфіни мають слабко виражений волосяний покрив, але у міру дорослішання він рідшає, а незабаром зовсім зникає.

Всі морські савці вигодовують дитинчат молоком.

Морські ссавці еволюціонували від сухопутних предків та поділяють кілька адаптивних рис, характерних для морського способу життя, такі як зазвичай великий розмір, гідродинамічна форма тіла, модифіковані кінцівки та методи терморегуляції.

Найбільш адаптованими є сирени та китоподібні, що проводять в морі все своє життя, тоді як решта видів проводять частину часу на суші.

Існує кілька різних видів китів, починаючи від крихітного карликового кашалота і закінчуючи величезним синім китом, який є найбільшою твариною на планеті. Кити — розумні та соціальні тварини, які живуть у тісних групах, а деякі види навіть мають складні культури та системи спілкування.

В даний час відомо близько 90 видів китів, дельфінів і морських свиней; цих тварин зазвичай називають «китоподібними». Налічується 42 дельфіни (в тому числі 4 річкові), 15 вусатих китів, 3 кашалоти, 23 дзьобаті кити, 2 однодонових (нарвал і білуга), 7 морських свиней.

Морські савці на території України

Чорноморський біосферний заповідник розташований на території Херсонської та Миколаївської областей. Це один з найбільших і найстаріших заповідників України. У межах заповідника трапляються рідкісні морські ссавці, зокрема афаліна чорноморська та білобочка чорноморська (види дельфінів). Їх занесено до Червоної книги України.

Також у Чорному і Азовському морях по всій акваторії територіальних вод України можна зустріти морську свиню.

Охорона морських савців

Від наявності різних видів морських ссавців залежать рівновага морських екосистеми, кількість риби, і навіть зміна клімату, що неодмінно впливає на людину. Однак, саме через діяльність людини багато з цих видів стали рідкісними та перебувають під загрозою зникнення: морські ссавці потерпають від вилову, браконьєрства, потрапляння у риболовні сіті, від судноплавства, забруднення вод, антропогенних змін клімату.

Як долучитися до захисту морських ссавців

Існує щонайменше три прості способи, за допомогою яких кожен може долучитися до захисту морських ссавців у всьому світі.

  1. Спосіб «нероблення». Прости й приклад. Оскільки вартість хутра північного морського котика дуже велика, з кожним роком кількість браконьєрів, які займаються полюванням на цих милих тварин зростає, а кількість цих тварин зменшується. Якби люди не купували м’ясо, хутро морських савців, не відвідували дельфінарії та інші розваги, де використовують виловлених тварин, то і браконєрів було б менше.
  2. Відсортуй сміття – збережи кита. Можливо у це важко повірити та сортування сміття і попередження його утворення впливає на довкілля набагато більше, і в набагато ширшому масштабі, аніж багато-хто міг собі подумати. Морські води переповнені мікрочастинками пластику та сміттям, які потрапляють в організм риби, птахів, морських ссавців, і спричиняють їхню загибель. Відсортувавши пластик та інше сміття, ми попереджаємо його потрапляння у річки, моря та океанські води і, як наслідок, зберігаємо від загибелі морських ссавців та інші види тварин.
  3. Активні дії. Для тих, хто готовий на більш активніші дії,  можна долучитися до зоозахисного руху в своїй країні і боротьби у правовому полі за збереження морських ссавців.
День захисту морських ссавців

Використані матеріали: http://epl.org.ua/announces/19-lyutogo-den-zahystu-morskyh-ssavtsiv-hto-vony-i-yak-yih-zahystyty/, https://uk.wikipedia.org/wiki/

  • Час читання:2 хв. читання

Залишити відповідь