Чи бачив коли хтось із вас, як спить риба? А чи вміють взагалі риби спати? Про це у нашій статті.
А спати хочеться…
Сплять риби чи ні?
Ні ковдр ані подушок у риб, звичайно, немає. А спати усе ж таки хочеться: і риб’ячому мозкові, і м’язам потрібен повноцінний відпочинок. Річковим рибам спати більш-менш зручно: на ніч вони можуть і в пісок заритися, і заховатися в мулі. А от рибам, які живуть у морі,— гірше: до дна не допірнеш, скільки не старайся. І вони, ледь роздувши або стиснувши пухир, врівноважують себе у воді і засинають в найдивовижніших позах: догори животом, донизу головою…
Восени і взимку життя прісноводних риб різко змінюється. Коли вода в річці або в озері охолоджується до семи градусів, риби збираються в спальнях — зимувальних ямах. Скупчившись, вони окутують себе слизом, щоб захиститися від мікробів, і впадають в довгий сон. А деякі риби на зиму можуть взагалі спати, вмерзнувши в лід. Так спить знаменита чорна риба даллія.
Дехто подумає, що в даллії доля незавидна. Однак знали б про таку можливість акули, вони могли б даллії позаздрити. Вважають, буцімто акул усе життя мучить безсоння. У них немає плавального пухиря, який підтримує на плаву інших риб, навіть якщо вони не ворушать плавниками. От і доводиться міряти океан, не знаючи відпочинку ні вдень, ні вночі. Власне, це поки що тільки здогадка. А раптом акули сплять на ходу?
За матеріалами книги “12 місяців”, 1983 р.