Зміст сторінки
Існують тварини, які у деяких видах інтелектуальної діяльності як мінімум рівні людині, інколи ж навіть перевершують його. Розповідаємо про 7 найрозумніших тварин у світі
Шимпанзе
Вчені встановили, що шимпанзе добре вирішують проблемні завдання у лабораторіях, а після інтенсивного курсу навчання (або якщо їм надані широкі можливості вчитися самим) здатні спілкуватися з використанням символів. У природі ці мавпи спілкуються між собою, використовуючи цілий ряд візуальних і вокальних сигналів.
Кілька років тому шимпанзе на ім’я Аюму у тесті на здатність до запам’ятовування випередив японських студентів.
Всього за 210 мілісекунд (швидше, ніж моргнути – ред) Аюму запам’ятовує послідовність зображених на екрані чисел. А коли вони закриваються білими квадратами, безпомилково відновлює їх у правильному порядку. Цікаво, що студентам не вдалося перевершити Аюму навіть після безлічі тренувань.
Слони
У слонів найбільший мозок і, відповідно, найбільше нейронів серед наземних тварин. Однак, інтелект ніяк не пов’язаний із розмірами мозку. Але якби це було насправді, то слони стали б абсолютними чемпіонами з розумності.
Ці тварини також вражають своїми когнетивними здібностями. Так, ці гіганти можуть у найменших подробицях згадати одноплемінників, людські обличчя та події навіть через роки. Також слони здатні відстежувати розташування кількох родичів одночасно.
Крім того, вони так само як і людина можуть впізнавати себе в дзеркалі. З цього виходить, що слони мають самосвідомість – розуміння того, хто я і як виглядаю. Цікавий факт, що немовлята до півтора року не в змозі цього робити.
Ці ссавці комунікують між собою та спільно розв’язувати життєві питання. Слони також люблять грати, що є підтвердженням високого інтелекту.
Дельфіни
У дельфінів більше звивин, ніж у людей. Теоретично, їхній мозок здатний зберігати та обробляти більше інформації, ніж людський. Але на практиці поки що це не зовсім ясно. Проте дельфіни справді демонструють багато розумних рис.
Вони так само як і слони впізнають себе в дзеркалі і усвідомлюють своє становище в соціумі: вони розуміють, хто вони, до якої групи входять, мають уявлення про субординацію.
Також їм притаманне почуття співчуття. Вони можуть підбадьорити товариша по зграї, якщо той засумував або захворів. Також вони можуть веселитися з тими, хто радіє.
Вони співпереживають товаришам по зграї: підбадьорюють тих, хто засумував або захворів, і веселяться разом із тими, хто радіє.
Ще дельфіни здатні віртуозно наслідувати – наприклад, точно копіювати рухи людини-тренера. Щоб навчитися цьому умінню, потрібно мати високий інтелект, яким ці ссавці явно не обділені.
Ворони
У південній частині Тихого океану є острів Нова Каледонія, на якому живуть новокаледонські ворони. Їх вважають найрозумнішими серед птахів.
Новокаледонські ворони вміють виготовляти різні знаряддя праці та успішно користуватися ними. Вони, наприклад, роблять гачки та ловлять ними рибу.
Вони можуть вирішувати складні завдання. Наприклад, коли потрібно дістати з отвору в дереві личинку, що ховається там, вони беруть у дзьоб гілочку, заштовхують її в поглиблення і починають тикати їй личинку. Коли личинці це набридає, вона вчепляється у гілку, і ворона відразу витягує її на поверхню і з’їдає.
Також ворони здатні встановлювати та усвідомлювати причинно-наслідкові зв’язки не гірше, ніж це роблять діти віком 5–7 років.
У серії експериментів ці птахи продемонстрували, як використати закон Архімеда. Вони кидали каміння в посудину з водою, щоб та піднялася і дала можливість ухопити шматочок їжі, що плаває на поверхні.
Щури
У Китаї щура шанують за його хитрість і винахідливість. Лабораторні експерименти підтверджують ці якості: гризуни легко знаходять вихід із лабіринтів і вирішують складні логічні головоломки, щоб отримати шматочок їжі.
А часом їх розумові здібності перевищують людину. Під час одного тесту, де потрібно узагальнювати раніше отриману інформацію і на підставі цього робити висновок, «поганим» або «хорошим» є новий об’єкт. У результаті добровольці показали найгірший результат, ніж гризуни.
Ще щури вміють висловлювати емоції та розпізнавати їх у родичів, виявляють співчуття. І за необхідності легко навчаються навичкам математичного рахунку.
Собаки
Вчені встановили, що у собак інтелект дворічної дитини. Такий висновок було зроблено на основі словникового запасу: середньостатистичний пес знає 165 слів і понять, а найрозумніші — і зовсім до 250, тоді як тезаурус здорової дитини стартує з 50 слів.
Собаки досить просунуті в арифметиці. Вони здатні рахувати до 4-5 і виконувати обчислення в цих межах. Такі навички діти набувають лише у 3–4 роки.
Кішки
Складно повноцінно вивчити інтелект кішки, так вони занадто незалежні і беруть участь в експериментах, поки у них є настрій. А це також може бути ознакою неабиякого розуму.
У корі головного мозку у кішок вдвічі більше нейронів, ніж у собак. Це означає, що вони мають більше можливостей для обробки та зберігання інформації.
Також ознакою високого інтелекту може свідчити знаменита котяча цікавість. Вони розуміють причинно-наслідкові зв’язки, хитрують та маніпулюють, що також свідчить про наявність високого інтелекту.
Джерело: Лайфхакер