Космічний або водяний ведмідь чи водяне порося – так називають цих незвичайних істот. Справжня ж її назва – тихоходи.
Ці істоти мають кумедний і дещо неземний вигляд, можуть витримувати екстремальні температури й обходитися без їжі до 30 років. Але щоб помилуватися ними, тобі знадобиться мікроскоп, адже виростають тихоходи не більше ніж до пів міліметра.
Тихохо́ди (лат. Tardigrada) — тип двобічно-симетричних тварин. Всесвітньо поширені мікроскопічні (0,05—1,4 мм) мешканці вологих біотопів суходолу, прісних та морських водойм. Вони мають малосегментне тіло з нечітко відокремленою головою, яке несе чотири пари непочленованих ніг. Травна система наскрізна. Органів дихання та кровообігу немає. Нервова система артроподного типу. Роздільностатеві. Розвиток прямий, ріст супроводжується линяннями. Рослиноїдні.
Вони мають деякі риси, спільні як із поліхетами так і членистоногими. Проте деякі особливості їхньої будови та ембріонального розвитку свідчать про те, що це самостійний, дуже своєрідний тип тваринного світу. Вперше описані німецьким науковцем і теологом Йоганном Геце у 1772 році.
Живуть від 3-4 місяців до 2 років. У тому ж випадку, якщо вологи для їх життєдіяльності недостатньо, тихоходи впадають в анабіоз (анабіоз – стан організму, за якого біологічні процеси в ньому припиняються або настільки сповільнені, що відсутні всі видимі прояви життя). Може здатися неймовірним, але навіть через 120 років засушеного тихохода можна розбудити за допомогою краплі води. В стані анабіозу тихоходи короткий час можуть витримувати температури від -271 °C до +150 °C. Здатні виживати в безповітряному просторі й переносити опромінення радіацією в тисячу разів більше, ніж людина (570000 рентген).
Дослідження на Міжнародній космічній станції показали, що представники двох видів (Richtersius coronifer[en] та Milnesium tardigradum) вижили під час 10-денного перебування без захисту у відкритому космосі, за що отримали звання найвитриваліших тварин на Землі. На думку астрофізиків, тардигради мають найвищі шанси на виживання у випадку астрофізичної катастрофи.
Тихоходи також широко поширені в найбільш екстремальних умовах на планеті — в Антарктиці. Тут регулярно відкривають нові для науки види цих істот.
Ці організми добре адаптовані до переносу птахами.
Відомо близько 1000 видів. Поширені у прісних і морських водоймах, у ґрунті, на суші в скупченнях крапельної вологи тощо. В Україні — 70 видів і підвидів.
Найдавніші тихоходи знайдені в закам’янілостях, яким більше 500 мільйонів років. Тобто живуть ці тваринки на землі дуже-дуже довго.
Використано матеріали Вікіпедії