Дуже цікаві і розумні тварини – дельфіни. Варто лише кілька разів кинути м’яча або гумове кільце у воду, як афаліни (вид дельфінів) починають охоче повертати ці предмети. Причому зовсім не обов’язково давати їм за це рибу.
Одержуючи рибу, дельфіни навіть викидали її назад на бортик басейну, прагнучи продовжити гру.
Чи розумні дельфіни і наскільки?
Кандидат біологічних наук Н.Л. Крушинська пропонувала дельфінам логічні задачі. Дельфін, скажімо, повинен був вирішити, до якої з фігур – пласкої чи об’ємної – потрібно підпливти, щоб знайти захований у ній м’яч. Фігури і м’яч спочатку демонстрували дельфінові, а потім ховали їх за ширму. Далі з-за ширми на тросиках у різні боки виїжджали обидві фігури: пласка – трикутна й об’ємна – у вигляді конуса. Дельфін міг підплисти під фігури й роздивлятися, що в них сховано.
Звичайно він з першої ж спроби правильно вирішував цю складну геометричну задачу. З усіх інших тварин з нею могли впоратися лише мавпи.
Експерименти показали, що розумовий розвиток у дельфінів приблизно такий самий, як і у мавп.
Цікавого результату досягнув американський вчений Джон Ліллі. Йому пощастило навчити дельфіна на кличку Ельвар вимовляти окремі слова, прості фрази. Вчений зробив висновок, що з дельфінами можна говорити так само, як і з людьми. Але інші вчені вважають, що дельфіни, як папуги або шпаки, лише наслідують людину; вимовляють слова, не розуміючи їх смислового значення.
Більшість вчених вважають, що дельфінів можна одомашнювати. У цих тварин добре виробляються умовні й наслідувальні рефлекси. Дельфіни можуть бути хорошими помічниками океанологам. Вони здатні доставляти з дна моря проби ґрунту. За допомогою спеціальних датчиків визначати температуру, освітленість, солоність різних шарів води. Природний локаційний апарат цих тварин дозволить їм знаходити косяки риби й приводити туди риболовецькі сейнери.
У дельфінів є інстинкт виштовхувати на поверхню води хворих або поранених співродичів, щоб вони могли дихати повітрям, не загинули б від задухи.
ГАЛИНА СОЛНЦЕВА кандидат біологічних наук