Зміст сторінки
Коли святкують день моркви?
4 квітня – дуже смачне та корисне свято для всіх поціновувачів свіжих овочів, яке називається Всесвітнім днем моркви.
Цікава поробка “Зайчик і морквина”
Розмальовки – морква
Натисніть на розмальовку, яка сподобалась, щоб переглянути в повному розмірі чи зберегти. Зображення відкриється в новій вкладці.
Розмальовки створені за допомогою штучного інтелекту на https://www.bing.com/
Звідки прийшла до нас морква?
Помаранчева морква, до якої ми звикли, не завжди була такою. Її батьківщиною вважається Афганістан. Раніше вона була фіолетовою і не мала настільки вираженого смаку.
Про існування моркви дізналися понад 4000 років тому. Тоді її вирощували не заради коренеплоду. У той час використовували тільки соковите бадилля і насіння.
У XVII столітті в результаті селекції з’явилася та морквина, яка нам звична. Моркву вважали овочем здоров’я і процвітання. Жінки навіть прикрашали її бадиллям свої капелюхи, а в Португалії придумали готувати з коренеплоду джем.
Існує більше ніж 60 сортів моркви різних кольорів — оранжевого, червоного, чорного, жовтого, білого і фіолетового.
Пам’ятники моркві
У турецькому місті Бейпазари встановлено пам’ятник моркви. Він символізує, що в цій місцевості виробляють насіння всім відомого коренеплоду.
Дерев’яний пам’ятник у вигляді надкусаної морквини спорудили в Канаді. Його відкриття приурочили до завершення будівництва доріг.
Також “велика морква” є в Новій Зеландії, США, Єгипті та на Філіппінах.
Морква — це фрукт?
В Україна морква – овоч. Але в більшості країн Європи вона вважається фруктом.
З 1991 року морква вважається фруктом в Європі. Вся справа в законодавстві, яке вирішили не міняти. У Португалії виготовляється смачне варення з моркви. За європейськими законами варення можна виробляти тільки з фруктів. Тому в Європі тепер морква — фрукт.
Користь моркви
У 100 грамах моркви міститься:
- калорійність — 35 ккал;
- білки — 1,3 г;
- жири — 0,1 г;
- вуглеводи — 6,9 г.
Морква є багатим джерелом вітамінів і мікроелементів.
Вміст корисних речовин
В овочі міститься каротин, який позитивно впливає на обмін речовин в організмі. При його нестачі можуть проявитися порушення — лупа, сухість шкіри, ламкість нігтів і волосся.
Покращує зір
Морква містить бета-каротин, який є попередником вітаміну А. Лютеїн, що знаходиться в овочі, відіграє важливу роль у зменшенні дегенерації жовтої плями і поліпшенні здоров’я очей. З цією метою можна включити моркву в звичний раціон. Овоч буде не зайвим в харчуванні будь-якої здорової людини. Але при цьому його значення в лікуванні хвороб очей перебільшено.
Допомагає відновитися після захворювань
Морквяний сік рекомендується в якості загальнозміцнювальний засіб і джерела вітамінів. Він допомагає швидкому відновленню після перенесених вірусних захворювань. Цьому сприяє наявність вітаміну C в коренеплоді.
Покращує роботу шлунково-кишкового тракту
Плід позитивно впливає на травлення. У моркві, як і в інших овочах, міститься клітковина, необхідна для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. Дієти зі стравами з коренеплоду можуть бути рекомендовані медиками в якості допоміжної терапії.
Добре впливає на судини
Регулярне вживання моркви позитивно впливає на серцево-судинну систему. Овоч сприяє зниженню рівня холестерину і покращує еластичність судин.
У моркві міститься калій. Він є судинорозширювальним засобом, допомагає знизити тиск.
Допомагає схуднути
Вживання моркви призводить до швидкого насичення. Відчуття голоду після приймання овоча в їжу не виникає кілька наступних годин. В результаті людина з’їдає менше їжі. Калорійність добового раціону знижується.
Підвищує міцність кісток
У коренеплоді міститься вітамін K2. Він відповідає за обмін речовин в кістковій тканині і запобігає вимиванню кальцію. В результаті знижується ризик появи остеопорозу. Особливо важливо це для літніх людей і жінок після менопаузи.
Знижує рівень стресу
Одне з корисних властивостей моркви — здатність заспокоювати нервову систему, запобігаючи її виснаження. Регулярне вживання в їжу коренеплоду знижує нервову напругу і підвищує стійкість до стресів.
Морквяний сік
Вітамінів в одній склянці морквяного соку міститься приблизно стільки, скільки в п’яти склянках нарізаної моркви.
В овочевих соках багато поживних речовин, але відсутня клітковина. Також в напоях великий вміст цукру. Наприклад, один стакан морквяного соку містить 2 г клітковини і 9 г цукру. Такий же обсяг нарізаної сирої моркви містить 3,5 г клітковини і 6 г цукру.
Дуже цікава інформація, а я зазвичай готую моркву за рецептом корисно та смачно!