Василія, Обрізання Господнє – 1 січня (14січня за старим стилем)

1 січня (14 січня за старим стилем) святкують Василія, Обрізання Господнє. Пропонуємо ознайомитись з історією свята, прикметами, народними традиціями цих свят.

Традиція відзначати Старий Новий рік походить від розбіжності Юліанського та Григоріанського календарів, яка у 20-21 ст. складає 13 днів. За старим стилем Новий рік святкували 14 січня. Звідси і назва Старий Новий рік.

Старий Новий рік – рідкісний історичний феномен, додаткове свято, яке ми отримали в результаті зміни літочислення. Через таку розбіжність календарів низка країн відзначають два “Нові роки” — за старим і новим стилем. Таким чином, у ніч з 13 на 14 січня кожен може дозволити собі “досвяткувати” найулюбленіше свято.

Старий Новий рік. Ольга Науменко

(14 січня)

Нині тішиться земля:
Всі святкують Василя,
Чи Старий-то Новий рік –
Це вже хто до чого звик.

Столи пишно накривають,
Двері гостям відчиняють,
На добробут засівають,
Одне одного вітають.

Всі усміхнені, веселі
І надворі, і в оселі,
Бо дорослі знають й діти –
Треба гарно рік зустріти!

День святого Василія Великого

1 січня – день Василя. Це православне свято відзначається на честь архієпископа Василія Кесарійського, який жив у четвертому столітті. Він прославився як богослов, автор безлічі проповідей та ідеї іконостасу.

Церковні джерела характеризують Василія Великого як аскета, богослова та вченого, автора кодексу чернечого життя.

Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основним обрядом було засівання житла зерном.

Особливість богослужіння в цей день полягає в тому, що Літургія була написана самим святителем. Вона є першою з десяти Божественних літургій, служіння яких встановлено у визначені дні року.

Обрізання Господнє

Також 1 (14) січня у православній церкві відзначається Обрізання Господнє.

У Писанні йдеться, що на восьмий день від Різдва Святе Немовля було обрізано і названо ім’ям Ісус, яке означає “Спаситель”.

Які на цей день обряди та традиції?

На Русі Василь вважався головним захисником садів від шкідників. Тому 14 січня обов’язково треба піти в сад, з усіх гілок фруктових дерев струсити сніг або іній, і прочитати замовні слова:

«Як я, раба Божа (ім’я), пухнастий сніг з гілочок зараз трушу, так святий Василій по весні зніме з них всякого гада і хробака».

У день Василя багато колядували, як і напередодні в щедрий вечір. Молодь і дітвора по хатах ходили, співали колядки, бажали всім багатства, миру і добра. До цього дня господині заготовляли багато смакоти та частувань, щоб було чим привітати колядників.

В обов’язковому порядку на стіл подавали страви зі свинини (ковбаси, окорок варений, смажене порося, холодець), адже святий Василь протегує цим домашнім тваринам.

Крім колядок 14 січня було прийнято ще й посівати, тобто діставати з мішечка по жменьці вівса і розкидати його по дому, прославляючи таким чином урожай майбутнього літа. Після такого ритуалу розсипаний овес збирала найстарша жінка в сім’ї і зберігала насіння до весняного посіву.

Погодні прикмети на 14 січня

  • У ніч на 14 січня спостерігають за небом: якщо на ньому багато зірочок, значить, майбутнім літом можна очікувати щедрого ягідного врожаю.
  • Восени накачаєте багато меду, якщо у день Василя (14 січня) вранці гілки дерев вкриті густим інеєм.

Поділіться з друзями:

Прокрутити вгору