Цікаві факти про сон, фази сну, висипання.
Для того, щоб виспатися, зазвичай потрібно від 6 до 8 годин на добу. Проте у світі існує приблизно 5% людей, які можуть витрачати на сон лише чотири години. Трапляється це через мутації в гені DEC2. Дональд Трамп є одним із таких людей. Він спить по 4-5 годин на добу і цього його організму достатньо.
У багатьох культурах на державному рівні приділяється велика увагу в здоровому режимі сну денного сну. Найкращий час для денного сну – між 14:00 та 16:00:
- Денний сон сприяє поліпшенню пам’яті та інших когнітивних функцій.
- Денний сон допомагає перенести накопичену інформацію з короткочасної пам’яті в довготривалу.
- Денний перепочинок стимулює творчі креативні здібності і підвищує здатність до навчання.
- Допомагає протистояти стресам, покращує настрій.
Своїми снами можна керувати. Людина може увійти в усвідомлений сон – це сновидіння, коли особа розуміє, що спить, і може керувати сюжетом сну. Для того, щоб створити умови для такого сну, існують певні спеціальні методики.
Природний сон людини має дві фази – повільну та швидку. Повільний сон проходить 4 стадії: дрімоту, поверхневий сон, сон помірної глибини та глибокий сон. Після цього фаза повільного сну завершується зміною пози, і людина переходить у швидкий сон, де відбуваються сновидіння.
Повільна та швидка фази формують цикл, який триває 1,5 години і повторюється. Щоб виспатися і не почуватися «вбитим», корисно прокидатися саме на закінченні циклу сну. До прикладу, якщо людина лягла о 22:00, вона чудово себе почуватиме в разі прокидання о 5:30, 7:00 або ж 8:30, бо це саме той час, коли черговий 1,5-годинний цикл сну завершиться.
Якщо людина спатиме 12 ночей поспіль лише по шість годин, то матиме проблеми зі здоров’ям. Стан організму буде таким, як при 0,1% алкоголю в крові – погіршення пам’яті, не дуже виразне мовлення тощо.
Один з неприємних станів під час сновидіння – сонний параліч. Це стан, коли м’язи людини паралізує до засинання або після пробудження, і людина взагалі не може порухатися. Він може супроводжуватися різноманітними зоровими, слуховими або тактильними галюцинаціями.
Ще одне цікаве явище під час сну – здригання тіла. Воно надзвичайно поширене серед людей і взагалі не є шкідливим. А ще у нього цікава назва – «гіпнотичні ривки».
А близько третини свого життя людина проводить під час сну. Саме стільки відпочинку нам потрібно, щоб добре прожити решту свого життя.