Збірник цікавих відомостей і фактів про ластівку для дітей і дорослих. Читайте про рекорди у світі ластівок, про народні прикмети, пов’язані з ластівками; про символіку образу ластівки та багато іншого.
Цікавинки про ластівку
У сімействі Ластівкових на сьогоднішній день налічується 88 видів. Для всіх видів характерним є витягнутий, обтічний тулуб, довгі крила і вузький хвіст, роздвоєний приблизно від середини. Міських ластівок часто плутають зі стрижами, оскільки обидва птахи швидко літають і забарвлені у чорний колір.
У польоті ластівки проводять 90% життя, опускаючись на землю лише за будівельними матеріалами для гнізда, а на дроти та гілки дерев – для короткого відпочинку. Харчуються птахи також під час руху, підхоплюючи зустрічних комах.
«Будиночки» більшості видів являють собою кулясті споруди з грудок вологої землі. Скріплюють їх птахи власною слиною, багатою на клейкі речовини. Усередині гніздо вистилається травою, вовною, пір’ям і всім, що може бути м’якою підстилкою.
На будівництво потрібно до 14 днів. За цей період ластівки здійснюють до 1000 польотів за матеріалами та назад. Не дивно, що після таких зусиль птахи бережуть гнізда і щовесни намагаються повернутися саме до них.
Рекорди у світі ластівок
– Сім’я ластівок за літо знищує близько мільйона різних шкідливих комах (попелиць, жуків, мух, ґедзів, та інших кровососних комах)
– Ластівки приносять корм до 300 і навіть до 600 разів на добу.
– Ластівка з’їдає за рік близько двох тисяч кілограмів (2 тонни) комах, тобто повний кузов вантажного автомобіля.
– Максимальний вік, до якого доживають ластівки – 25 років.
– Висота польоту – від 100 до 4 000 метрів над землею.
– Швидкість, з якою літають ластівки, дорівнює 120 кілометрів за годину.
Народні прикмети про ластівку
– Якщо ластівки весело щебечуть – буде ясна погода.
– Ластівка день починає, а соловей кінчає.
– Ластівки вилітають – погоду обіцяють.
– Ластівки високо літають – на суху погоду.
– Ранні ластівки – врожайний рік.
– Прилетіли ластівки – поспішай закінчувати сівбу.
– Якщо ластівки гніздяться з північного боку будівлі – на спекотне літо.
– Ластівка прилетіла – скоро грім загримить.
– Ластівки ввечері літають низько – завтра буде хмарна погода.
Символіка образу ластівки
Ластівка символізує щасливе родинне життя, ласку, любов і ніжність. Вважається, що ластівки в’ють гнізда лише на будинках добрих господарів.
За народними віруваннями ця пташка оберігає оселю від грому, блискавки і пожежі.
А ще кажуть у народі, що ластівка – це улюблена Богом пташка. Благословив її Господь за те, що, коли розпинали Христа, ластівки крали цвяшки. Своїм щебетанням ластівка прославляє Бога, наче молитвою. Розорення гнізда ластівкивВважається великим гріхом. Цим людина накликає біду на свій дім.
У поляків, чехів і словаків ластівка – пташка, яка сприяє закоханим, переносячи їм вісточки.
Про ластівку сільську
(за матеріалами “Українського енциклопедичного словника”)
Маса тіла 20 – 30г, спинка блискуча, чорно-синього кольору, лоб і горло руді. Низ тіла білий з жовтуватим відтінком. Хвіст у вигляді довгої виделки з довгими кінцями.
У природі визначити їх дуже легко, тому що вони не бояться людини, підпускають дуже близько до себе. У польоті відрізняються від інших пташок довгим хвостом. Полюють на комах на льоту.
На місця гніздування прилітають у середині квітня. Гнізда у вигляді глибоких кошиків будують попід стелями і на стінах будівель з вологого грунту, змоченого власною слиною, скріплюють його кінським волосом тощо. Зсередини гніздо вимощують пір’ям, м’якою травою, кінським волосом. На рік буває дві кладки з 4 – 6 білих з плямами яєць. Висиджує самка протягом 13 – 16 днів. Пташенята залишаються в гнізді 20 – 22 дні.
Ластівки відлітають на зимівлю у вересні – жовтні.