Що означають кольори і символи української писанки (Коротко про головне)

Що Означають Символи На Писанці

Дерево життя. За народними віруваннями, посеред раю стоїть велике дерево – Дерево Життя. Воно покриває собою весь рай, має листя й плоди всіх дерев. Саме на ньому знаходяться три брати – Сонце, Місяць і Дощ, або їх християнські заступники – Господь і святі Петро і Павло. Позначає вісь всесвіту, яка з’єднує в собі три світи – підземний, земний і небесний, так звані казкові “три царства”. Символ природи, що вічно оновлюється. Дерево життя символізує також розвиток роду – батько, мати і дитина. Тому, як правило, дерево має три гілочки. У християнстві – символ Божої мудрості.

Сонце – найпопулярніший вид орнаменту, він символізує світло і нове життя.

Хрест – це чотири напрямки, пори року або сторони світу. А в християнстві – це символ страждань, віри і воскресіння.

Зірка, роза (ружа) – символ сонця і ранкової зорі. Цікаво, що цей візерунок означає також любов. Якщо вам подарували писанку з зірками – це зізнання в почуттях.

Сварга (ламаний хрест). Це один з найстаріших символів. Він символізує добро і захист від темних сил.

Нескінченник або кривулька. Знак однієї з головних стихій – води. Будучи необхідною для всього живого, вода одночасно могла бути злою і невблаганною під час весняного водопілля.

Грабельки, гребінці зображують хмари і дощ. Писанки з грабельками створювали в посуху, вважаючи, що написавши цей знак, можна викликати довгоочікувані небесні води.

Олень символізує достаток і багатство. За часів первісних мисливців м’ясо цієї тварини було основною їжею, шкіра була потрібна для пошиття одягу та будівництва житла, а з кісток і рогів виготовляли зброю і прикраси.

Кінь – образ безстрашного віщуна віри, нестримного, готового до самопожертви. Такий символ означає силу і любов до праці.

Птах – означає зародження життя, родючість, приплід, достаток, є символом Вознесіння до Бога.

Писанка розфарбовано сосенкою

Сосонки, смерічки, ялинки вважаються символами вічної молодості, здоров’я, росту і безсмертя.

Колір писанки (як і крашанки) має особливе значення

Червоний означає добро, радість життя, для молоді – щасливий шлюб. Яйце червоного кольору є символом Воскресіння, жертовності, небесного вогню.

Жовтий, золотий – символ небесного світила, Сонця, багатства, родючості. Яйця цього кольору оберігали від злих сил і поганого.

Зелений – колір весни, воскресіння природи, надії і життя. Він означає зростання, розвиток і гармонію в природі.

Бурийкоричневий символізує землю і її приховану життєву силу. Цікаво, що такий колір в писанкарстві пов’язаний з відродженням до життя і зі смертю одночасно.

Чорний – колір ночі, всього невідомого і таємного. Символізує нескінченність життя людини, буття після смерті.

Білий означає чистоту, непорочність. На писанці такий колір означає безгрішне життя.

Блакитний уособлює небо, повітря, воду, чистоту і здоров’я. Нанесений на писанку він символізує насичення і небесну божественність.

Поділіться з друзями:

  • Час читання:3 хв. читання

Залишити відповідь