Історія святкування 8 березня як Міжнародного жіночого дня

Міжнародний жіночий день (англ. International Women’s Day) — щорічне свято, що відзначається 8 березня. Але історія Жіночого Дня дуже давня.

Жіночий день у Римі

Жіночий день в Стародавньому Римі святкували не лише знатні матрони і вільнонароджені римлянки, але й рабині. Усі жінки в цей день отримували подарунки від чоловіків. А рабині звільнялися від роботи.

Жінки Риму у Жіночий день надягали найкрасивіший одяг, голови прикрашали вінками з живих яскравих квітів і відправлялися в храм богині Вести – покровительки шлюбу, сімейного вогнища і жінок.

Жіночий день на Русі

Жіночий день на Русі

Слов’яни поважали жінок не менше, ніж сучасні чоловіки. Про це можна судити з того факту, що жіночими вважалися у них 2 дні на тиждень, а не один в рік, як тепер. Крім того, у літній час існував цілий “жіночий тиждень”, який закінчувався святом “брикси”. У цей день жінкам дозволялось “брикатися”, тобто загадувати чоловікам найрізноманітніші побажання, які ті зобов’язувалися виконати.

Також проводилися забави та ігрища. Наприклад, для того щоб визначити кращу пару в громаді, проводили гри у якій чоловіки носили своїх жінок на спині або на шиї. Хто протримався найдовше – той переможець!

Традицію дарувати жінкам у Жіночий День квіти можна вважати також відголоском далеких язичницьких часів, коли на вівтар богині Лади – богині любові, краси і гармонії – клали найкрасивіші квіти, а молоді парубки дарували своїм коханим букети квітів в знак того, що вважають свою обраницю живим втіленням богині Лади.

Історія святкування 8 березня як Міжнародного жіночого дня

Історія святкування 8 Березня - Міжнародного жіночого дняВиникло свято 8 Березня (Міжнародний жіночий день) як день боротьби за права жінок. 8 березня 1857 в Нью -Йорку зібралися на маніфестацію робітниці швейних і взуттєвих фабрик. Вони вимагали 10 – годинний робочий день, світлі і сухі робочі приміщення, рівну з чоловіками заробітну плату. Працювали в той час жінки по 16 годин на добу, отримуючи за свою працю копійки.

Чоловікам після рішучих виступів вдалося добитися введення 10 годинного робочого дня. На багатьох підприємствах в США виникли профспілкові організації . І ось після 8 березня 1857 утворився ще один – вперше його членами стали жінки. У цей день у багатьох містах Нью -Йорка сотні жінок вийшли на демонстрацію , вимагаючи подання ним виборчого права.

У 1910 році на Міжнародній конференції жінок соціалістів в Копенгагені Клара Цеткін виступила з пропозицією про святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, яке прозвучало , як заклик до всіх жінок світу включитися в боротьбу за рівноправ’я. Відгукуючись на цей заклик , жінки багатьох країн включаються в боротьбу проти бідності , за право на працю , повагу до своєї гідності, за мир. У 1911 році це свято вперше відзначалося 19 березня в Австрії, Данії, Німеччині та Швейцарії. Тоді більше мільйона чоловіків і жінок взяли участь в маніфестаціях . Крім права обирати і займати керівні посади, жінки домагалися рівних виробничих прав з чоловіками.

А потім його відзначили 12 травня 1912. У Росії вперше Міжнародний жіночий день відзначався в 1913 році в Петербурзі. У проханні на ім’я градоначальника було заявлено про організацію “… наукового ранку по жіночому питанню”. Влада дала дозвіл і 2 березня 1913 року в приміщенні Калашниковської хлібної біржі на Полтавській вулиці зібралось півтори тисячі людей. Порядок денний наукових читань включав питання: право голосу для жінок; державне забезпечення материнства; про дорожнечу життя. Наступного року в багатьох країнах Європи 8 березня або приблизно в цей день жінки організували марші на знак протесту проти війни.

У 1917 році жінки Росії вийшли на вулиці в останню неділю лютого з гаслами “Хліба і миру”. Через 4 дні імператор Микола II зрікся престолу, тимчасовий уряд гарантував жінкам виборче право. Цей історичний день випав на 23 лютого за юліанським календарем, який на той час використовувався в Росії, і на 8 березня за григоріанським календарем.

Міжнародний жіночий день 8 березня з перших років Радянської влади став державним святом. З 1965 року цей день став не робочим. Існував і його святковий ритуал. У цей день на урочистих заходах держава звітувала перед суспільством про реалізацію державної політики щодо жінок. Поступово Міжнародний жіночий день в країні втрачав своє політичне забарвлення .

Після розпаду Радянського Союзу день 8 березня лишився в переліку державних свят Російської Федерації. Відзначається Міжнародний жіночий день і в країнах СНД: в Азербайджані, Грузії, Казахстані, Киргизії, Молдавії, Таджикистані, Туркменії, Україні, Білорусії як Міжнародний жіночий день; в Узбекистані як День матері; у Вірменії його відзначають 7 квітня як День материнства і краси.

Використано матеріали сайту: http://www.prazdnuem.ru/

Поділіться з друзями:

  • Час читання:1 хв. читання