Трішки інформації про Європу
Європа – один із семи континентів світу. Іншими є Африка, Північна та Південна Америки, Антарктида, Азія та Австралія.
Європа простягається від Арктики на півночі до Середземного моря на півдні, від Атлантичного океану на заході до Уральських гір на сході. Вона має багато річок, озер і гірських хребтів. Найвищою горою в Європі є Ельбрус. (5 642 метри над рівнем моря). Найвищою горою в Західній Європі є Монблан в Альпах, на кордоні Франції та Італії. Її пік сягає висоти 4 800 метрів над рівнем моря. Також в Альпах знаходиться Женевське озеро – найбільше прісноводне озеро в Західній Європі. Воно розташоване між Францією та Швейцарією, має глибину до 310 метрів і вміщує близько 89 трильйонів літрів води.
Найбільшим озером у Центральній Європі є Балатон в Угорщині. Воно простягається на 77 кілометрів у довжину й займає площу близько 600 квадратних кілометрів. У Північній Європі розташовані ще більші озера, у тому числі Саймаа у Фінляндії (1 147 км2) і Венерн у Швеції (понад 5 500 км2). А найбільше озеро в Європі – Ладозьке. Воно розташоване в північно-західній частині Росії і є чотирнадцятим за величиною озером у світі. Його площа 17 700 км2.
Однією з найдовших річок у Європі є Дунай. Він бере початок у горах Шварцвальду в Німеччині й тече на схід через Австрію, Словаччину, Угорщину, Хорватію, Сербію, Болгарію, Молдову, Україну та Румунію, де утворює дельту на узбережжі Чорного моря. Загальна його довжина 2 850 км.
Великі річки є дуже важливими транспортними шляхами. Баржі та кораблі можуть перевозити будь-які види товарів за течією та проти неї, сполучаючи морські порти Європи з містами, розташованими вглибині країни.
Більшість території Європи характеризується «помірним» кліматом – не дуже спекотним і не дуже холодним. Найхолодніші місця знаходяться в районі далекої півночі й високо у горах. Найтепліші – на півдні та південному сході. Погода тепліша та сухіша влітку (приблизно з червня по вересень) і холодніша взимку приблизно з грудня по березень).
Європа має багато тисяч кілометрів берегової лінії, яку море формувало століттями, розбиваючи об скелі свої хвилі. Високі скелясті стрімчаки змінюються пляжами з піску чи різнокольорової гальки.
День Європи в Україні і світі
День Європи для українців набув особливого значення, адже нашу країну та ЄС єднають не лише спільні цінності, історія та культура.
Рада Європи відзначає День Європи 5 травня. Рада Європи була заснована 5 травня 1949 року, тому вона вибрала цей день для своїх урочистостей, коли встановила свято в 1964 році.
Європейський Союз – 9 тавня, як річницю проголошення плану виходу Європи з післявоєнної кризи міністром закордонних справ Франції Робер Шуманом 9 травня 1950 року, відомої також, як Декларація Шумана. Перше визнання Дня Європи відбулось у Раді Європи у 1964 році. Пізніше Європейський Союз започаткував свій власний Європейський день на відзначення декларації Шумана, саме тому його називають ще «Днем Шумана».
Гра “Знайди слова – країни Європи”
Чому 9 травня і хто такий Роберт Шуман?
Друга світова війна закінчилася 1945 року. То був час страшних руйнувань і вбивств, і розпочалося це у Європі. Як лідери європейських країн могли припинити такі жахливі події й унеможливити їх у майбутньому? Їм потрібен був справді гарний план, який ще ніхто ніколи не пропонував.
Один француз, якого звали Жан Моне, багато думав про це. І зрозумів: є дві речі, без яких країна не може розпочати війну. А саме – залізо для виробництва сталі (щоб робити танки, гармати, бомби та ін.) і вугілля (для отримання енергії для фабрик і залізниць). В Європі було багато вугілля та сталі, саме тому європейські країни могли легко виготовляти зброю й розпочинати війни. І Жану Моне спала на думку дуже смілива новаторська ідея. Вона полягала в тому, що уряди Франції та Німеччини – а також, можливо, інших європейських країн – не повинні самостійно керувати своєю вугільною та сталеливарною промисловістю. Натомість організацією та розвитком цих галузей мають займатися представники усіх залучених країн. Вони сидітимуть за одним столом і спільно обговорюватимуть та вирішуватимуть усі питання. Таким чином, війна між ними стане неможливою! Жан Моне відчував: якщо європейські лідери зважаться спробувати втілити такий план, то це неодмінно спрацює. Він розповів про це своєму другові Роберу Шуману, який був міністром Франції. Той визнав цю ідею блискучою і 9 травня 1950 року проголосив її у знаменитій нині промові.
Та промова видалася переконливою не тільки для лідерів Франції та Німеччини, але й для керівників Бельгії, Італії, Люксембургу та Нідерландів. Усі вони вирішили об’єднати свою вугільну та сталеливарну промисловість і створити союз, який назвали Європейським об’єднанням вугілля та сталі (ЄОВС). Він мав працювати в мирних цілях й допомагати відновити зруйновану війною Європу. ЄОВС було засновано 1951 року.