День пам’яті жертв голодоморів в Україні

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.

Фото Корпусенко Борис / УНІАН

Як, чому і для чого?

На початку 20 століття Україна пережила три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років. Найбільш трагічним з них виявився голод 1932-1933 років, що організувала радянська влада з метою придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян. Керівництво Радянського Союзу довгий час приховувало факт смерті українців від штучного голоду.

Голодомор – акт геноциду Українського народу, організований керівництвом СРСР і ВКП(б) у 1932-1933 роках, штучний масовий голод, що спричинив загибель мільйонів українців у сільській місцевості на території Української СРР та Кубані, де переважну більшість населення становили українці, з метою придушення національно-визвольного руху і фізичного знищення частини селян.

Голодомор відбувався наступними шляхами:

  • Встановлення нереального плану хлібозаготівлі.
  • Насильницьке вилучення в селян зернових.
  • Занесення на «чорні дошки» – ізоляція та застосування спеціальних репресій до сіл, що не виконували хлібозаготівельні плани та/або чинили опір.
  • Натуральні штрафи – конфіскація 15-ти місячної норми м’яса (згодом і картоплі, сала, продуктів тривалого зберігання) за невиконання плану хлібозаготівель окремими господарствами.
  • Обмеження пересування селян для пошуку продовольства, заборона виїзду з України.
  • Проведення постійних обшуків з вилученням зерна, насіннєвих запасів, майна, одягу, всіх продуктів харчування, готової їжі.
  • Відсутність належної допомоги голодуючим з боку держави та неприймання допомоги з-за кордону.

Голод і голодомор

Явища голоду та Голодомору відрізняються між собою. Голод — це фізіологічний стан організму, зумовлений відсут­ністю необхідної норми хліба, калорій, овочів, інших про­дуктів харчування. Натомість Голодомор передбачає не просто поширення голоду, а й використання спеціальних заходів з масового знищення людей у штучно створених соціально-територіальних резерваціях.

Про голодомор на офіційному рівні

Згадувати жертв Голодомору на офіційному рівні вперше запропонував своїм Указом ІІ Президент України Леонід Кучма в листопаді 1998 року. Називалась жалобна дата – Днем пам’яті жертв Голодомору.

28 листопада 2006 року законом України Голодомор 1932-33 рр. був визнаний геноцидом українського народу. Указом ІІІ Президента Віктора Ющенка від 21 травня 2007 року він став називатись День пам’яті жертв Голодоморів.

Голодний Дух – День пам’яті жертв Голодомору (мультфільм)

*Наступні відео взяті зі сторонніх ресурсів, тому можуть бути вилучені в будь-який час за бажанням авторів

Комунікаційна кампанія Міністерства інформаційної політики України до Дня пам’яті жертв Голодомору

Голодний Дух - День пам'яті жертв Голодомору

Вбиті Голодомором: реальна кількість жертв в Україні та докази штучності (відео)

Голодомор: Історія України 1932-33 років. 100 тисяч, мільйон, 4, 7, 10 і навіть – 15 мільйонів загиблих. Жертви Голодомору в Україні стали політичним інструментом. Одні цілеспрямовано їх занижують, а інші – завищують. Скільки ж насправді загинуло від Голодомору і чи був він штучним? Радіо Свобода на основі нових наукових відкриттів спростовує міфи і наводить докази.

Вбиті Голодомором: реальна кількість жертв в Україні та докази штучності

Картини Ніни Марченко, що описуюють голодомор

«Останній шлях». Картина художниці Ніни Марченко.
«Мати 1933-го». Картина художниці Ніни Марченко.
«Дорога скорботи». Картина художниці Ніни Марченко.

Поділіться з друзями:

FacebookViberTelegramMessengerSkypeEmailTwitterShare
  • Час читання:3 хв. читання