День знань про метеликів
14 березня відзначається День вивчення метеликів, ще один день, щоб відсвяткувати та дізнатися більше про одне з найкрасивіших і барвистих створінь у світі — метелика!
Цей день – це ініціатива, спрямована на те, щоб привернути увагу та просвітити всіх про метеликів та їхнє значення для екосистеми. Велика популяція метеликів свідчить про процвітаючу екосистему, а не лише про їхню красу, оскільки вони є хижаком і здобиччю.
Відео “Подружився з метеликом”
Цікаві факти про метеликів
Метелики не можуть літати, якщо їм холодно.
Крила метеликів насправді прозорі.
У метеликів не два крила, а чотири (два задніх і два передніх). Ці крила складаються з двох шарів білка хітину, покритих шаром капілярів. Хітин вкритий видозміненими волосками, званими “лусочками”, які містять пігменти (такі як наш власний меланін, що трапляється в коричневих метеликів), що відбивають світло різних кольорів. Згодом деякі з цих різнокольорових лусочок стираються, оголюючи прозору мембрану.
Харчуються нектаром рослин. Їх схожий на соломинку ротовий апарат, який називається хоботок, дає їм можливість діставати його глибоко всередині квітів.
Метелики проходять розвиток з повним перетворенням: є стадії яйця, личинки (званої гусеницею), лялечки та імаго. Личинка червоподібна, характеризується недорозвиненими черевними ногами, потужно склеротізованними покривами голови, гризучим ротовим апаратом і парними залозами, виділення з яких, при контакті з повітрям, утворюють шовкову нитку.
У метеликів як і всіх інших комах є і мозок, і серце. Центр нервової системи метелика – підезофагеальний ганглій, розташований у грудній клітці комахи, а не в голові. У метелика є довге камерне серце, яке проходить по всій довжині його тіла з верхнього боку.
Метелики або лускокрилі (Lepidoptera), – один з найпоширеніших рядів класу комах. За кількістю видів – більше 156 000 – вони займають друге місце, поступаючись лише жукам (твердокрилі), яких налічується більше 360 000 видів.
Метелики – істоти древні. Час існування: з юрського періоду мезозою до нашого часу, майже 200 млн років. Їх зображення присутні на єгипетських фресках, яким більше 3,5 тисяч років. Малюнок скам’янілості метелика сонцевика, знайдений у Колорадо (США). На відбитку повністю зберігся весь метелик, включаючи ротовий апарат, вусики і навіть деталі малюнка на крилах.
Найдревніший вид з нині існуючих – косатець Baronia brevicornis – ендемік Мексики.
Багато екземплярів древніх комах збереглося в викопній скам’янілій смолі – бурштині. Прилипнувши колись до смоли, вони залишилися в ній назавжди.
В даний час – один з найбільш багатих на види рядів комах, представники якого поширені на всіх континентах, за винятком Антарктиди.
Личинки молі, або гусениці, роблять кокони, з яких вони виходять уже дорослими метеликами з крилами. Деякі гусениці риють нори в землі, де живуть доти, доки не перетворяться на дорослих метеликів.
Метелики можуть пам’ятати дні, коли вони були гусеницями. Нове дослідження показало, що метелики можуть пам’ятати те, чого вони навчилися, коли були гусеницями – навіть незважаючи на те, що процес метаморфози, по суті, перетворює їхній мозок і тіло на суп. Це свідчить про те, що метелики та метелики можуть бути більш розумними, ніж вважали вчені.
Метелики відіграють значну роль у харчових ланцюгах і є важливою їжею для співочих птахів, ссавців та інших комах. Метелики також є важливими запилювачами, особливо ті, що активні після настання темряви, коли багато інших тварин-запилювачів вкладаються на ніч.
В Україні налічують 223 види метеликів із 80 родин. 55 видів лускокрилих занесено до Червоної книги України. Серед них Бражник прозерпіна, Ведмедиця господиня, Махаон.
Найбільші метелики
Attacus atlas – найбільший метелик у світі, розмах крил може досягати 32 см. Що цікаво, цей величезний метелик взагалі ніколи не їсть (афагія), живе за рахунок запасів, накопичених на стадії гусениці.
Найменші метелики
У Великобританії живе метелик, визнана найменшою на планеті. Мова про ацетозіі. Її розміри вражають – загальна довжина лише два міліметри, такий же і розмах її крил. Харчуються ацетозіі нектаром і пилком квітів. Тривалість життя цієї представниці лускокрилих всього десять діб.
Метелик і символіка
Метелик – красиве, невагоме і навіть символічне створіння.
У багатьох культурах метелик символізує минущий характер радості.
У Китаї ця крилата істота позначає безсмертя, дозвілля у достатку, радість і літо.
У японців метелик символізує молоду жінку, а метелики, що пурхають один навколо іншого, означають сімейне щастя.
У Древній Мексиці метелик відносився до атрибутів бога рослинності, весни й кохання, «Принца квітів» Шочипільї. Крім того, він був пов’язаний із Сонцем і був символом вогню, що коливається.
Древні греки вважали метелика символом безсмертя душі. Психея, ім’я якої означає «душа», зображувалася у вигляді дівчини з крилами метелика.
У християнстві стадії розвитку метелика уособлюють життя, смерть і воскресіння, тому метелик іноді зображується в руці немовляти Христа, що символізує відродження й воскресіння душі.
У слов’ян із метеликом пов’язуються перш за все уявлення про душу.
Народні прикмети про метеликів
Якщо кропив’янки сховалися – скоро буде дощ.
У дощову погоду нічна метелик літає – бути теплу.
Якщо над людиною пурхають метелики – до добрих вістей, щастя.
Залетів метелик у вікно – не до добра, обов’язково потрібно випустити комаха на волю.