Легенда про ластівку (із молдавської народної творчості) - МегаЗнайка - сайт для дітей, батьків, вчителів

Перейти до вмісту

Головне меню:

Легенда про ластівку (із молдавської народної творчості)

 

Легенда про ластівок
(із молдавської народної творчості)

 

Жив-Був колись чабан, і було у нього три дочки. Усі слухняні і працьовиті. Чабан пас овець, а дочки управлялися зі справами в домі, і усе йшло так, як повинно було йти.

Так згодом чабан відчув, що старість забирає його сили, і одного  дня він сказав своїм дочкам:

- Дорогі мої, старий я став, немає у мене більше сил пасти отару.

- Ах, батьк
у, не засмучуйся, залишайся будинку, відпочинь, наберися сил, а отару будемо ми пасти будемо, але по-черзі, - говорить старша дочка.

- Погодився б я, дорога, якщо б ви були хлопцями,
але ви ж - дівчата-господині, боюся, тільки вийдете у поле - перелякаєтеся чого-небудь.

- Ох, панот
че, - заперечила йому старша дочка, - побачиш, як станемо пасти, радіти будеш - не нарадуєшся.

- Помовчи, дочк
о, тому що з тих пір, як пасу овець, не бачив ще чабана з хусткою на голові й у спідниці.

- А ми одягнемося у чоловічий одяг
. Ніхто нас і не впізнає.

- Може, і так.

Недовго думаючи,
перевдяглася старша дочка в чоловічий одяг. Випустила овець із загону, вивела отару за село й направилася до невеликого пагорба. Старий батько хотів перевірити, чи може сподіватися у випадку лиха на неї. А тому, ховаючись, щоб не бачили інші дочки, вдягнув він ведмежу шкіру, прокрався у чагарник, й з'явився перед отарою:

- Мрр... мрр!., - кидається прямо на овець.

Ягнички ж, тільки-но побачили, що до них наближається звір, розбіглися вмить, очима й те не піймати б їх. Чабан скам'янів на місці від страху. Ноги затремтіли, ціпок упустив з рук і, закричавши від жаху, повернув назад додому, так що тільки п'яти заблискали.

Прикро стало старому батькові, як ніколи. Прийшовши додому, побачив він дочку свою, перелякану на смерть і бліду, як віск.

- Ох,
діти мої, знав же я, що на вас надії мало.

- Не засмучуйся, батьк
у, - говорить друга дочки, - поведу тепер я овець на пасовище.

- Дочк
о дорога, сиділа б ти краще будинку, не хочеться мені, щоб і тебе так налякали звірі, як твою сестру.

Так не міг її відговорити. Дівчина одяглася у чоловічий одяг і погнала овець туди, де трава була густіш
а.

Батько ж не міг усидіти на місці.
Хотів він переконатися, чи може бути впевнений у розумі й сміливості середньої дочки, якщо (не дай, господь!) трапиться з нею яке лихо. Та так само ховаючись, непомітно узяв він ведмежу шкіру. На лісовій галявині, до якої саме наближалася дочка з отарою надяг її на себе шкіру й:

- Мрр! мрр!..- вийшов до них. Дівчина, побачивши таку громадину, що йшла на неї, ричачи і клацаючи зубами, повернула овець назад і побігла що було сили.

Старий же сховав шкіру й бігцем за дочкою. У двір увійшли вони майже одночасно.


Зібравши всіх трьох дочок, прийнявся він їх заспокоювати їх й нарікати на свою долю:

- Ох, видне, немає щастя мені на світі: будь у мене син, була
би сьогодні допомога, а так що робити? Пропадуть вівці, доглянуті мною, і після стількох років важкої праці залишуся я ні із чим.

Молодша дочка так близько до серця прийняла нарікання батька, що
вирішила допомогти його лиху будь-що-буде.

- Батьк
у, - сказала вона, - поведу і я овець на пасовище.

-
Облиш, дочка моя, не було мені допомог від старших твоїх сестер, а від тебе - тим більше. Боюся, перелякаєшся так, що потім до тями не прийдеш.

- Не
боюся я нічого на світі.

- Так усі ви говорите
у будинку, під батьківським дахом, а там, на полі, тремтите від страху.

Але відговорити ніяк не міг її.
Вона зробила так, як сказала. Надягла зипун, взула постоли, натягнула кушму на голову й відправилася з вівцями у ліс.

Як вивела вона отару у широко поле, одна ягничка прийнялася бекати та метушитися, місця собі не знаходить, начебто занедужала в
іртянкою.

- Що
трапилося, Миоаро мила, не по душі тобі трава польова?

- Та трава мені подобається, а не можу собі місця знайти, тому що боюся: знову ведмідь зустрінеться - злякаєшся до смерті, як перелякалися твої старші сестри.

Дівчина, як ус
і дівчата, хоч і була сміливою, але все ж боялася одна-самісінька в полі без жодної підтримки.

- Ти багато раз
ів паслася у цих небезпечних місцях, Миоаро мила, не чи буде краще обійти їх?

- Обходи-
не обходи, небезпека - спереду, але ти не бійся. Як побачиш, що ведмідь направляється до отари - кидайся до нього з кийком і бий по морді. Дівчина дуже хотіла стримати слово, дане батькові, підбадьорилася й пішла вперед, - туди, звідки звичайно звір з'являвся. Ось і ведмідь почав ричати, клацати зубами, і кинувся на овець і дівчину. Вівці перелякалися, збилися у купу й хотіли вже було бігти геть. Дівчина ж покрутила кийком над головою, свиснула й - трах! - один раз ведмедя по морді, - бах! - по ребрах так, що батько відчув, як ведмежа шкіра розповзається від ударів. Відскочив він убік і закричав:

- Стій, дочк
о моя, не бий!

Дівчина, почувши таке, вухам своїм і очам не повірила. Затремтіла вся, а батько підійшов до неї, обійняв і так сказав:

- Дочк
о моя, ти стримала слово, не перелякалася, як твої сестри, відтепер ти будеш пасти овець, і я спокійний, - знаю, що є кому доглядати за ними, і ніхто відтепер не наважиться сказати, що ти не чабан. Так стала вона пасти овець, обійшла з ними усі місця уздовж і поперек. Справи йшли як по маслу.

Одного разу п
овела вона отару у місця, більш віддалені, і там зустрів їй інший чабан з отарою. Як звичайно при зустрічі двох чабанів, з'єднали вони отари, один - слово, іншої - друге, розговорилися, і довідалася дівиця, що цей чабан - син баби Котороанци.

Так пасли вони й пасли овець разом. Так ось якось подивився син баби Котороанци на дівчину більш
пильним поглядом, і йокнуло у нього серце: зрозумів він, що чабан цей - дівиця, а не хлопець, як можна було думати, дивлячись на одяг. Цей здогад, що пустив паростки у його серці, не давав йому спокою й гриз день і ніч, змушуючи його боротися з думами, як море б'ється з вітрами.

Нишком дивився хлопець т
о на рум'янець щік, то на плавну ходу, то на солодкі вуста, а вечорами, коли приганяв він отару додому, бачила Котороанца, що син її важко зітхає й тане прямо на очах.

- Так що з тобою, си
ну дорогий, - звернулася вона до нього якось, - що трапилося? Може, нещастя яке?

- Так
ні ж, - говорить він.- Зустрівся я сьогодні з одним чабаном, і здалося мені по тому, як він ходить і як поводиться, що це дівчина.

- Не журися, а випробуй його, як я тобі зараз пораджу, і обов'язково усе довідаєшся. Завтра, коли зустрінешся з ним, поведи овець під полог лісу, де будуть птаха й квіти, і, якщо це буде юнак, - потягнеться до дерев, щоб вибрати ціпок для кийка або гілку для сопілки, а якщо буде дівчина, - потягнеться вона до квітів.

Син Котороанци ожив умить і розв'язав зробити, як порадила мати. На інший день, розспівуючи, закоханий у поля й кодри, наблизився він до отари дівиці.

Але, як земля з її багатствами відбивається у спокійних і тихих водах, так думи й почуття одних поволі передаються серцям інших, більш

Далекоглядних і обережних. Чарівна миоара вгадала думки сина Котороанци й усе намагалася знайти розгадку всьому підступу, який могла підбудувати Котороанца дівчині.

Як прийшов час іти у кодри, шепнула вона про свої здогади дівчині, і - тепер тримайся! - розв'язали вони вкрутити хлопцю мізки. Свистячи й відіграючи на сопілці, дійшли до лісу" звідки починалося пасовище, засіяне квітами такими прекрасними, що вистачали за серце й кликали до себе, щоб хоч понюхали їх або поторкали руками. Дівчина ж наступала на них, начебто й не бачила, і усе віддалялася у хащу, захоплюючи за собою чабана, - вибрати ціпок для кийка й гілку для сопілки.

Син Котороанци був приголомшений і губився у здогадах. Увечері прийшов він додому смутний, замислений. Котороанца заспокоїла його як могла, утішила й
порадила запросити чабана до себе, тоді вже напевно вони дізнаються, дівчина це чи юнак.

Сказан
о - зроблено. Повів син Котороанци отару й усе хоче видатися чабанові відданим товаришем, а до вечора прийнявся, почавши здалеку, зазивати чабаненка до себе додому, у гості. Дівчина спочатку противилася - те так се, а потім пішла. Котороанца вже чекала їх. Нагріла води заздалегідь - нібито помити голову своєму синові, а сама надумала інше: змусити чабаненка помитися, тоді вона побачить, є чи у нього коси, і усе стане ясно. Миоара дізналася і розповіла дівчині, який їй готується підступ і сказала:

- Як приготують тобі
посуд для миття я ненароком перекину його. Ти ж скажи, що у іншій воді не станеш митися. Як буде Котороанца тебе вмовляти - відмовляйся.

Так і зробили. Приготувала баба усе, що
треба і кличе чабаненка помити голову. Необережна  Миоара шкутильгала, шкутильгала навколо миски й - перекинула її.

- Ось бідова ягничка, напакостила мені, - говорить Котороанца.- Так
зажди ж, поставлю зараз іншу воду гріти.

- Не метуш
іться даремно, я у іншій воді митися не буду, - говорить чабан. Побачила Котороанца, що нічого не виходить, і вирішила іншим способом вивідати таємницю. Як стала укладати чабанів спати, підклала їм під голови по пучкові квітів васильків й шепнула синові:

- Лягай, дорогою мій, до ранку усе дізнаюся. Я поклала вам під гол
ови по пучкові квітки-василька, якщо не зів'яне до ранку, - значить чабан - хлопець, а якщо зів'яне, - дівчина.

Та і тут на поміч прийшла Миора. На зорі, коли сон особливо солодкий, вона поміняла пучки василька.

Зранку стала Котороанца перевіряти пучки, а вони однакові. Нічого не вийшло з її ворожіння й чаклунства.

- Тобі здалося, син мій, - говорить вона синові.- Цей чабан - юнак.


Раз  з'ясувалося усе таким чином, залишив син Котороанци свої здогади, розстався із чабаном і став думати про свої справи. Через якийсь час він одружився.

Якось випадок заніс дівчину-чабана до будинку сина Котороанци. Підійшла вона ближче й бачить: горить перед будинком багаття, а на триніжках вариться щось у горщику. Біля дерева, син Котороанци білує ягня, а у будинку клопочеться молода господиня. Дівчина підійшла ближче. У цей час багаття розгорілося так яскраво, що з горщика стало вихлюпуватися вариво. Господиня підбігла, обхопила горщик фартухом і хотіла знімати його з вогню.

- Боже ти мій! - не витримала дівчина-чабан, - скільки по білому світлі ходжу, не бачила ще господині, яка б знімала горщик фартухом.- Та з досади кинула шапкою об землю. Волосся її розсипалося по плечах. Син Котороанци, як оглянувся й побачив її, кинувся до неї з розпростертими руками, щоб обійняти (а руки його були забруднені кров'ю ягняти). Дівчина ж прокрутилася навколо себе й перетворилася на ластівку. Тільки на тому місці на шиї, де доторкнулися до неї руки сина Котороанци, залишилася смужка кольору крові, і збереглася вона до наших днів.

Забилася ластівка й - фрр! фрр! фрр! - стала підніматися у небо. Син Котороанци схопив її за хвіст, а вона рвонулася щосили, і у руках у нього залишився тільки пучок пір'я. Подивився він ластівці вслід і побачив, що хвіст у неї прийняв форму ножиців. А ластівка усе віддалялася й віддалялася від нього, ховаючись у небі.

З тих пір у ластівок і червона шийка, і хвіст ножицями, а гніздо своє вони у'ють під дахами будинків-знак того, що ведуть свій рід від роду людського.

 
Назад до вмісту | Назад до головного меню